Recenze: Kdopak by se vlka bál [CZ]

Nazačátek musím zmínit, že obvykle nemám rád české filmy. Nikoliv, že bych je považoval za špatné, jen na ně nejsem zvědavý. Dávám přednost filmům z jiného prostředí, cizích krajů či fantastických světů. Když se ale jedná o film napsaný a režírovaný mojí sestrou, je na místě udělat výjimku.

A tu jsem udělal. Premiéra se konala v Palace Cinemas Slovanský dům v Praze. Zápletka filmu je poměrně jednoduchá. Díky tomu, že ale navíc sledujeme jak složitě vše prožívá holčička Terezka, stává se skutečně zajímavou. Vypráví, jak dítě vnímá problémy svých rodičů, když se objeví maminčin dávný přítel, který jí navíc připomene její pěveckou kariéru, ukončenou kvůli mateřství a nejen to… Film výborně ukazuje, v jak snadno ovlivnitelném světě se malá Terezka pohybuje. Když se k tomu přidá ještě její posedlost pohádkou o Červené karkulce a ufonů znalý kamarád ze školky, začíná se pro ni život dramatizovat. Z jednoduchého námětu se tak nakonec stane napínavé drama s trochu moc krátkým ale po tom všem veselým koncem. Během celého filmu navíc nápadité a hravé grafické efekty poskytují další pohled do dětské psychiky nebo pohádky, chcete-li.

Mám jen jednu větší připomínku, a to poněkud slaběji vykreslené hlavní postavy. Maminka, kterou se divák po celý film snaží mít rád, vždy znovu nepochopitelně zklame. Patrik je zase jako vystřižený z knihy o temném čaroději. Nedělá nic jiného, než že čaruje jednu ošklivost za druhou. Ale nesmíme zapomenout, že tento film je o dětech ale i pro děti, takže určitá jednoduchost je určitě cílená. Dětské role jsou až na pár dialogů zcela uvěřitelné, což je pro ponoření do příběhu v tomto případě zásadní.

Jak jsem řekl, je to jeden z mnoha filmů, které bych si sám nikdy nevybral, také ale jeden z těch mála, které mě kupodivu začnou bavit a nakonec sem rád, že sem to viděl. Romantické rodinné drama, na jaké se nemusíte bát podívat. 7/10.

Bookmark the permalink.