Dokument World At War (1973) – To nejlepší o Druhé světové, včetně jejích veteránů [CZ]

Při prolézání webu http://quicksilverscreen.com se stovkami online filmů (americká obdoba sleduj.org, ovšem bez funkce vyhledávání, za což by si někdo zasloužil řádně profackovat), jsem mimo jiné narazil na úžasný dokumentární seriál o Druhé světové, nazvaný World At War (v seznamu streamů pod názvem The World At War). Možná ho znáte, možná ne, každopádně, je z roku 1973, má 26 dílů v kterých v podstatě kompletně a dokonale popisuje celou Druhou světovou válku.

Každý správný chlap s přístupem k vyhovujícímu médiu má jistě Druhou světovou v malíčku, nicméně zrovna tento dokumentární seriál mnohým z nás dlouho unikal a uniká, však je i o pěkných pár let starší než třeba já. Četl jsem už hromádku knih o této Válce všech válek, viděl spoustu dokumentů, hrál hromadu her zasazených v této válce, ale právě to období kdy byl tento dokument vytvořen, mu dává řadu výhod oproti mnohem novějším filmům.

Kvalita z roku 1973

Mnoho nových dokumentů např. z produkce kabelových televizí bývá příliš zjednodušováno, zaměřeno na akčnost, efekty, tupého diváka, který vlastně tolik o té historii přemýšlet nechce a chce vidět hlavně velké hlavně a střílení. Něco takového se v roce 1973 nevedlo, proto World At War nepoužívá žádné přikrášlování ani zjednodušování, asi hodinové díly jsou skutečně naplněny hodnotnými informacemi, vzácnými a nádhernými záběry z bojišť (někdy dokonce už barevnými), strategickými a taktickými rozbory, nákresy a pozor – rozhovory přímo s aktéry popisovaných událostí!

Osobnosti Druhé světové před kamerou

Mezi osobnosti Druhé světové války, s kterými je v tomto seriálu veden rozhovor patří Albert Speer, Karl Dönitz, Walter Warlimont, Jimmy Stewart, Bill Mauldin, Curtis LeMay, Lord Mountbatten of Burma, Alger Hiss, Toshikazu Kase, Mitsuo Fuchida, Minoru Genda, J.B. Priestley, Brian Horrocks, John J. McCloy, Lawrence Durrell, Arthur Harris, Charles Sweeney, Paul Tibbets, Anthony Eden, Traudl Junge, Mark Clark, Adolf Galland a historik Stephen Ambrose. Je velké štěstí, že tato kvalitní a moderní dokumentární tvorba ještě zastihla tyto a další důležité aktéry Druhé světové naživu a ochotné vypovídat. Je skutečně něco jiného, když Vám to vypráví přímo důstojníci a generálové.

Ponorková válka se těžko natáčí

Například v díle o ponorkové válce před kamerou vystoupili a s diváky se o své zkušenosti a zážitky podělili mimo jiné tehdejší nacistický Velkoadmirál Karl Dönitz, který zažil i První světovou válku a Ottokretschmer, jeden z nejlepších německých “ponorkářů”, který byl po potopení své ponorky zajat. Zajímavostí tohoto dílu je i to, že se autoři museli omluvit, protože právě z bojů na moři je prý extrémně málo natočeného materiálu, takže si museli nějak vystačit s tím málem, co je, místy pouze s fotografiemi či nákresy situací. Důvodem pro tento nedostatek filmového materiálu prý je samotná podstata námořního boje – palba lodí na cíle ve vzdálenosti až několika mil, téměř neviditelné ponorky používající téměř neviditelná torpéda a skutečnost, že k tomuto boji většinou docházelo v noci a nečekaně.

Já si troufnu přidat, že zde určitě malou roli hraje i to, že pro spojence ponorková válka vůbec nebyla nijak slavná ani oslavná a asi se moc nepředháněli v tom, mít na lodích neustále připravené kameramany, ve dne v noci čekající, až pod hladinou přiletí torpédo a potopí je. Přecejen, natáčení vítězného pozemního útoku nebo leteckého bombardování nepřátelských měst se natáčí lépe a s mnohem větší chutí.

Skutečně jeden z nejlepších

Informace z Wikipedie mi potvrdily, co jsem si myslel – tento dokumentární seriál skutečně patří mezi nejuznávanější dokumentární filmy západní kultury a je často považován za nejlepší dokument o Druhé světové válce vůbec. Cena jeho produkce v přepočtu na dnešní měnu byla 11.4 milionu liber a mezi nejobtížnější úkoly patřilo například vyhledat a k rozhovoru přemluvit Karla Wolffa, pobočníka Heinricha Himmlera, který v následném rozhovoru i přiznal, že byl za Himmlerovi přítomnosti svědkem masové popravy.

Bookmark the permalink.