Zpět od hvězd

Jsme generace vesmírem rozčarovaná. Časy, kdy lidé sledovali dobývání kosmu se zatajeným dechem, kdy každých pár let přineslo nový krok ke hvězdám a kdy vesmírné sci-fi bylo vizí budoucnosti namísto vesmírnou pohádkou, se samy staly vyprávěním našich rodičů. Časy kdy se věřilo v rozlet lidstva a snad i v jeho smíření a svobodu. Nahradila je únava z hltání výrobků. Únava ze stupňování potřeby hmotné spotřeby.

Poslední řada měsíců ale do dobrodružných myslí některých z nás vlévá novou naději na kroky do nesmírna kolem naší planety. Po mnoha letech vesmírného ticha se blíská na nové vesmírné závody a my se tak můžeme občas ve světle monitoru zasnít… A probudit se zase o trochu moudřejší.

Návrat NASA

Raketoplány a s nimi i schopnost NASA vynést do vesmíru lidskou posádku jsou minulostí, doprava astronautů k mezinárodní vesmírné stanici (ISS) je závislá na ruských Soyuzech. V roce 2010 president Obama škrtnul plány měsíční základny, která měla být krokem k Marsu. Úsporná opatření si nevybírají a postihly jak NASA, tak třeba slavné, přesto zrušené letouny F-22 Raptor.

NASA ale nyní pracuje na nové raketě určené k dopravě k Měsíci, Marsu, do hlubokého vesmíru. SLS  – Space Launch System, nosný systém a kapsule pro posádku Orion, se dostaly z fáze návrhů do pomalé realizace. Probíhají první testy součástí, jsou stavěny potřebné stavby. Zkušební start bude příští rok. Prvním důležitým cílem je přistání astronautů na asteroidu v roce 2021 a cesta k Marsu pak v letech třicátých…


To není ale jediné, co se v “zemi svobody” děje. Ty vesmírné cíle, které již nejsou na hranici možností, přenechávají američané soukromníkům. Nákladní lety k ISS již v roce 2012 zahájila společnost SpaceX. A roste jim konkurence. Seznam soukromníků, vyvíjejících a testujících vlastní vesmírné nosiče je dlouhý.

Oběžná dráha okolo Země je výnosná, ať už v rámci vynášení komunikačních družic, tak právě třeba zásobování stanic – a soukromý sektor dokáže i pro národní vesmírnou agenturu tyto lety zajistit levněji, než ona sama.

 

Space housing

Běžný člověk na ISS, kde nepřetržitě probíhá výzkum a neustále se střídají posádky, téměř zapomněl. Význam toho výzkumu si ale uvědomují státy i soukromníci. A jedná se tu o mnohem více než jen o pozorování samotného vesmíru. Stav beztíže umožňuje unikátní výzkum lidského těla, různých materiálů i technologií.

Mezinárodní spolupráce okolo ISS ale má daleko k idylce. Názorové odlišnosti již při výstavbě stanice vedly Rusko k tomu, že příští stanici plánuje opět samostatně, dle svého rozpočtu a harmonogramu. Dokonce Rusové zvažují, že až bude ISS vypínána, odpojí své moduly a budou je provozovat samostatně.

Vesmírné projekty jsou dlouhodobá záležitost a plánují se desítky let dopředu. Ruská federace po roce 2010 pravidelně navyšuje rozpočet vesmírného programu, nehodlá se nechat předběhnout… Rusko buduje nové startovní středisko, nové rakety a na Měsíc chce svou vlajku umístit v roce 2028.

Plány na své stanice má i Čína a třeba Indie. Svůj první “vesmírný palác”, tedy zcela první miniaturní orbitální stanici, Čína již má a připravuje její další generace. Pokud vezmeme v úvahu, že Číňané každý rok postaví několik nových měst, co asi udělají s vesmírem…

 

Na Mars navždy

Na Měsíci nic není, NASA se chystá přistávat na asteroidu a také třeba společnost Asteroid Resources se chce věnovat profitování z těchto těles. Veškeré plány letu lidské posádky k Marsu jsou ale vzdálené desítky let. Nejzajímavějším je bezpochyby Mars One.

Cesta na Mars jako reality show, oznámena byla již minulý rok. Nevěřím že se podaří, myslím že zkrachuje, přesto je fascinující. Prodej vysílacích práv a reklamy má financovat postupnou výstavbu základny na Marsu – zcela automatizovanou, a poté cestu samotné posádky, která se bude během let rozšiřovat. Jednotlivé čtveřice astronautů budou vybrány z tisíců dobrovolníků a vycvičeny doslova před očima miliard diváků.

Projekt je ve fázi zajišťování prvních financí, několik partnerů již má. Technologie má potvrzené od výrobců – vše lze vyrobit, je to jen otázka peněz.

O takovéto show je i jeden starší a špatný film, jenž jsem nedokoukal. Problémem bylo, že pro udržení diváků museli v té show lhát a předstírat, místo soustředění se na samotnou misi.

Skutečné poslání

Co je důležité – vizionáři z Mars One dokázali překonat povrchnost NASA – tvrzení, že dokud nedokážeme astronauty vrátit na Zemi, nebudeme je na Mars vysílat. Vždyť denně lidskou nedbalostí, sobectvím a nezájmem předčasně končí tisíce životů… a přitom nepovolíme čtyřem objevitelům jednosměrnou cestu do vesmíru, protože je neumíme dopravit zpět? Výmluvy. Otupování lidského objevitelství žvásty z amerického filmu Nedokáži si představit více fascinující život, než cestu do neznámých hlubin kosmu, zasvěcení celé své existence objevitelské cestě.

Už rok sleduji záznamy přednášek Base Lansdorpa, spoluzakladatele Mars One. Objíždí různé akce a vysvětluje.

Bas Lansdorp zavzpomínal, jak lidstvo kdysi sledovalo dobývání vesmíru. Vyjádřil přání, aby se naše snahy a naděje opět sjednotily nad něčím společným, nad vznešeným cílem. A to je skutečný cíl Mars One.

Zpět na zem

Čas od času si provětrám mysl uvědoměním vesmíru. Představit si tu Zeměkouli, jak rotuje kosmem a na ní jsem já. I já letím vesmírem. Všichni jsme v kosmu, v tom prostoru, kousek od nás je Slunce, o kousek dál jiné galaxie. Uvědomit si, že tyto věci nejsou pohádka z obrazovky, že jsou skutečné a my jsme jejich součástí. Jsou na dotek. V tu chvíli běžné starosti, zda už uschlo prádlo, co jsem zase nestihnul a podobné se stávají ostudnými. Jak hluboko je možné klesnout.

A potom se vrátí uvědomění, že i fascinace vesmírem je klukovská hra. Však proč by cesta na Mars byla důležitější než radost z uklizení vypraného prádla? Protože je nezvyklejší, napínavější a může změnit osud lidstva? Důležitý je osud jednotlivce. Zda ten považuje osud lidstva za důležitý je jeho věc. Užít svůj život člověk může a musí tam, kde je, nemusí nikam cestovat ani nic objevovat. Všechny klíče k pravdě a štěstí má již v sobě, ve svém těle a vědomí.

Cesta do hloubi duše je významnější než ta do vesmíru. Mají ale společné to, že se nás od nich snaží skoro vše odrazovat a svádět úplně jinam.

Bookmark the permalink.