(recenze) Star Wars: The Clone Wars – Podrobný průvodce galaxií

Ačkoliv animovaný seriál The Clone Wars běžel celých pět sérií, 121 dílů, až do roku 2014, téměř každý s kým promluvím zpochybňuje jeho úroveň a zda vesmíru Star Wars něco přinesl. Teď je za námi, my se těšíme na nový animovaný seriál Star Wars Rebels začínající v říjnu a ještě více na „novou” novou trilogii a další SW filmy. Byla by ale velká škoda The Clone Wars zavrhnout jako laciný dětský animák… Už v roce 2008 jsem o Klonových válkách blognul krátkou recenzi, po dokoukání poslední série ale můžu s jistotou říct, že si zaslouží mnohem více pozornosti…

I když se seriál The Clone Wars nikdy nedočká uznání na úrovni SW filmů, bude pokladem, nabízejícím těm kdo ho naleznou mnohem podrobnější, i když odlehčený pohled na ty předaleké hvězdy.

Stará nová trilogie

Epizoda III dokázala v roce 2005 zabodovat i u těch nejzatvrzelejších příznivců klasických Star Wars. Oproti dětinštější Epizodě I a nevýrazné „spojovací” Epizodě II přinesla hmatatelně temné drama a nezapomenutelné vyvrcholení vyspělého příběhu, co i přes to, že jsme jej dávno z velké části tušili, ohromil. A poté, když byla nová trilogie ve svůj nejsilnější moment najednou za námi, přišla spousta SW her, knih a komiksů, ale až v roce 2008 jsme se dočkali poněkud jiného pokračování pro velké plátno a naše obrazovky… animovaných The Clone Wars.

Pozor, nebudu zde mluvit o u nás málo známém prvním kresleném seriálu „Clone Wars” z roku 2003, ale o obecně známých „The Clone Wars” z roku 2008.


První animované Clone Wars z roku 2003 jsou velmi málo známé

Já byl v roce 2008 dávno ponořen do MMOčka Star Wars Galaxies, odehrávajícího se ve zlaté éře konfliktu Galaktického impéria a Povstalecké aliance. O to víc mě mrzelo zasazení nového seriálu do období nové trilogie, daleko před dle mého názoru nejvíce fascinující klasickou éru.

U mě nikdy ti droidi a klonové nebudou rovni stormtrooperům. Ani na počítači zplozené lodě a přehršle efektů se designem a duší nevyrovnají ručně modelovaným stíhačům TIE a dalším klasikám. Ale všichni jsme se na onen pilotní film seriálu v roce 2008 těšili, podívali a první díly seriálu sledovali.

O co Klonové války bojovaly

Předpokládaným hlavním cílem animovaného seriálu bylo seznámit se světem Hvězdných válek nové diváky, získat novou generaci fanoušků. Zabavit fanoušky stávající jsme čekali, že bude až na druhém místě. Důkazem byla i zároveň spuštěná MMORPG hra Star Wars The Clone Wars Adventures zaměřená na děti, která stejně jako seriál skončila v roce 2014.

Dnes chápu, že pokud chceme, aby Star Wars žily, musíme řady příznivců doplňovat novou krví a to znamená nabídnout jim SW ve formě pro ně atraktivní. Nejedno fantastické universum vykrvácelo prostě na tom, že přestalo být nabízeno v podobě stravitelné nováčkům. A pak se přestane točit, přestane se vysílat, knihy se přestanou prodávat a ti, kdo si ten svět zamilovali, si mohou jen dokola pouštět a číst to samé.

Drobné úpravy fiktivního světa jsou malou cenou za jeho pokračující úspěch. Podívejme se na Středozem/Pána Prstenů/Hobita – tento svět existoval dávno před tím, než jej ony filmy proslavily mezi dnešními běžnými lidmi. Ty filmy, jakkoliv vynikající, stále jsou zjednodušené. Ale protože knihy prostě jsou pro dnešního konzumenta náročnější, bez těch filmů a při tom kolik v dnešní době všude vzniká fantasy, by sláva J.R.R. Tolkienova světa pomalu bledla, stejně jako ten, kdo nese Prsten…

Na druhé straně máme dnes skoro zapomenutý Babylon 5, který prostě kvůli nevysílání „vyschnul”. Nedlouhou byl na scéně i The Matrix a aktuálně nejistý osud čeká i StarGate, přestože má 3 seriály s asi 350 díly, 3 filmy, komiksy, hry. V jejím případě ji chtějí oživit novým začátkem, rebootovací trilogií.

Bitvy prohrané

I pokud The Clone Wars měly zajistit novou krev fanouškovské základně a relativně levně udržet SW na obrazovce, bylo přislíbeno, že i se svým barevným zpracováním budou seriózní a poutavé i pro ty dospělejší z nás. Z velké části to bylo dodrženo – moudrá věta na začátku každého dílu, brutální efekty probodávání světelným mečem, kvalitní zápletky trvající několik dílů, smrt ve vesmírném vzduchoprázdnu… I obavy z počítačové grafiky nás přešly během chvilky (zvláště hráče jako já), dodnes je na dobré úrovni a během těch let běhu seriálu ji zdokonalili.


Smrt v Klonových válkách má nesčetně podob…

Odhalení, že onen úvodní film je několik navazujících dílů seriálu taky nevadilo, dobře to do toho zapadlo. Teda až na časové promíchání dílu s uvedením Ahsoky ve filmu na začátku seriálu, kterému příběhově předchází díl nakonec zařazený jako až 16. epizoda. Když se ale podíváme na oficiální časovou osu dílů, uvidíme, že příběhově prvním je dokonce díl vysílaný až ve druhé sérii…

Oficiální chronologické pořadí epizod The Clone Wars najdete také na konci tohoto článku, kde bude zachováno na věky věkův. Doporučuji se na TCW dívat právě podle něj!

Epizody jistě promíchali proto, aby se střídaly díly s různým zaměřením. Jenže tím rozporcovali několik parádních příběhových linií. Třeba hodně nápaditý výcvik jednotky klonových vojáků, kdy jejich první bojové nasazení zařadili o celou sérii před to a nakonec dali návrat domů, kde vzpomínají na svá, pro nás poněkud zmatená dobrodružství.

Ale důvody, proč hodně fanoušků na seriál zanevřelo, jsou jiné – hlavní postavy vypůjčené z filmů totiž se svými dobrodružstvími a zkušenostmi z TCW už do souvislosti filmů nezapadají. A některé epizody prostě jsou až moc dětinské.

Už v první sérii přišly slabé chvíle, kdy za absence jakéhokoli napětí a zajímavostí na scéně většinu času z 20 minut pouze šaškuje třeba Jar Jar. Nevyvážené díly, jaké nemají vyprávěcí ani poznávací hodnotu, pouze humor a efekty.

A v mnoha lepších dílech seriálu byl jiný problém – Ahsoka. Barevná holčička, Jedi padawan (učednice), neodpovídající předchozí představě o tomto vážném rytířském řádu. V pubertálním věku se se světelným mečem prohání po bojišti a častuje všechny drzými poznámkami. Nového diváka může okouzlit, dlouholetý fanoušek ji zatracuje, neboť toto není tradiční disciplinovaná cesta Jedi!

K tomu Anakin je zde znázorněn zkušenější a vyspělejší než v Epizodě III. A neustále se opakují střetnutí s hlavními představiteli Separatistů a Sithy – která přitom jak všichni víme, nemohou nijak dopadnout, když vyvrcholí až v Epizodě III.

Bitvy vyhrané

Hlavní zápletka je povětšinou zajímavá a kvalitně zpracovaná. Nejrůznější místa a planety jsou nádherné. Stejně tak novým postavám a třeba jejich vesmírným lodím si 20minutové díly mohou dovolit věnovat více času, než ony dvouhodinové filmy. Věci, místa, vedlejší postavy… které ve filmu jsou jen na pozadí, ale přitom přispěly k prvotnímu úspěchu předaleké galaxie v roce 1977, zde náhle dostávají spoustu prostoru, třeba celý díl.

The Clone Wars bychom mohli označit za exkurzi po Hvězdných válkách, seznamující nás se zákoutími vesmíru, s rasami, technologiemi, kulturami. Zavedou nás do fantastických ulic hlavních měst, do nejvyšších kruhů politických i do špinavých děr. Ukazují desítky momentek z galaxie ve válce, pohledy z obou stran konfliktu i z netušených dalších úhlů.

Co mě ale překvapilo nejvíce… mají lepší boj! Nemyslím přespříliš skákavé boje se světelnými meči, myslím uvěřitelnější bitvy kosmické i planetární. Na ty se zde našlo dost času a tak oproti filmům nejsou jen náznakem, jak to asi vypadalo, někde na pozadí příběhu hlavních postav.

The Clone Was si mohou dovolit jít v bitvách do podrobností, včetně smysluplné taktiky. Tu ve filmech mnohdy nahrazují spěchající změtice efektů – tady ne, v The Clone Wars vidíte a chápete, jak boj probíhá.

Příkladem budiž Bitva o Geonosis ve filmové Epizodě II, kde se najednou během vteřin vynoří dvě obrovské armády, jen aby se na poli tupě rozmlátily. Když jsem to prvně viděl v kině, při uspěchané sérii záběrů naplněných vygenerovanou směsicí explozí nekončících řad droidů a klonů mě zamrazilo studem.

V něčem lepší než filmy…

Jako kdyby ta uspěchaná bitva, použitá jako náhodně vykreslená kulisa nedala spát samotným autorům, v The Clone Wars to ve Druhé bitvě o Geonosis vynahrazují. Celá episoda se věnuje smysluplnému přistání republikového vojska na planetě. Samotný boj je podobný, ale při sledování celého dílu jsou všechny cíle a jednotlivé události jasně pochopitelné a něco pro diváka znamenají.

Landing at Point Rain – Invaze, na jakou film nemá čas

Bitva je napínavá a má smysluplné zvraty. Další epizoda pokračuje ve vyprávění dobývání planety. The Clone Wars nabízejí pro nadšence spoustu podobně rozpracovaných příběhů, zaměřených na zajímavou postavu, událost a/nebo místo.

V The Clone Wars použitá 3D CGI animace konečně umožňuje tvůrcům Hvězdných válek odvyprávět všechny ty příběhy, jaké chtějí a jaké by v hraném filmu nebo seriálu byly nesrovnatelně dražší.

Zrovna nedávno Hanu Solovi/Harrisonu Fordovi při natáčení Epizody VII poranily nohu porouchané hydraulické dveře jeho věrné lodi Millennium Falcon (jak nečekané) a nešťastné zranění pochopitelně zdržuje natáčení. Vedle jasné výhody neomezených herců animovaný seriál umožňuje vyhnout se lacinosti většiny hraných sci-fi seriálů, natáčených v jednom ateliéru, s pár kulisami sci-fi dveří a jedné chodby, a jejich proslulých „epizod v terénu = v parku za studiem”.


Protože Ahsoka a hlavní postavy vypůjčené z filmové trilogie jsou nepřemožitelné, postupně si uvědomíte, že nejzajímavější jsou ty díly, kde nebojují nebo kde vůbec nejsou.

Jakoby ve chvílích, kdy se autoři na chvíli oprostili od okovů filmem předepsaných hrdinů, skutečně vynikla duše The Clone Wars – na místech, kam nás filmy nestihly zavést, s postavami, jaké nemohly rozvést. Když jsou v hlavní roli méně známí vojáci, lovci odměn, droidi nebo političtí vůdci, The Clone Wars jsou upřímnější, uvěřitelnější a chytlavé.

Tedy pro ty starší z nás. A přejme dětem radost i z toho ostatního, čeho je v The Clone Wars spousta.


Poselství The Clone Wars je o místech, kam nás filmy nestihly zavést, s postavami, jaké nemohly rozvést.

Války ve hvězdách pokračují

Blížící se nový 3D CGI animovaný seriál Star Wars Rebels je důkazem, že tahle grafika má úspěch, stejně jako to humornější a pestrobarevnější pojetí onoho světa. Pokud budou Rebels ze 2/3 tak dobré, mělo by to stačit. Mají totiž výhodu… Rozvinou zlaté období klasické trilogie!

Jen se musíme připravit – nový seriál se dost možná ještě více zaměří na mladší věkovou skupinu, to proto, že nás dospěláky na docela dlouho zabaví nové Star Wars filmy. No aspoň bude z čeho si vybírat.

A cosi by nebylo v pořádku s konzumní společností, aby seriál a chystané filmy nedoprovázely i nové SW hry zasazené do klasického období. Není tajemstvím, že těch je v posledních letech bolestný nedostatek.

Poslední epizody Klonových válek patří mezi ty nejlepší a grafika je zase o stupeň výš.


Ale vše má svůj čas. Nebýt The Clone Wars, třeba žádný další SW seriál nebude. Nebýt výletu do onoho období, třeba se nikdy originální trilogie pokračování nedočká.

Osobně jsem rád, že jsme nechali období prohnilé Republiky za sebou a vracíme se do nejlepšího věku, do spořádaného Galaktického Impéria. Do časů jeho bílých i černých strážců, kteří se v nejrozmanitějších koutech galaxie střetávají s věčnými povstalci a pozůstatky zhoubného učení Jedi.

Za dalších deset let bude už většina z nás brát období Klonových válek, zobrazené i ve „staré” nové filmové trilogii, jako další základní kámen Star Wars… A i když se seriál The Clone Wars nikdy nedočká uznání na úrovni SW filmů, bude pokladem, nabízejícím těm kdo ho naleznou mnohem podrobnější, i když odlehčený pohled na ty předaleké hvězdy.


 

Chronologické pořadí dílů seriálu The Clone Wars

Pořadí dílu podle dějové linie / číslo dílu / název

1 216 Cat and Mouse
2 116 Hidden Enemy
T The Clone Wars (kinofilm)
3 301 Clone Cadets
4 303 Supply Lines
5 101 Ambush
6 102 Rising Malevolence
7 103 Shadow of Malevolence
8 104 Destroy Malevolence
9 105 Rookies
10 106 Downfall of a Droid
11 107 Duel of the Droids
12 108 Bombad Jedi
13 109 Cloak of Darkness
14 110 Lair of Grievous
15 111 Dooku Captured
16 112 The Gungan General
17 113 Jedi Crash
18 114 Defenders of Peace
19 115 Trespass
20 117 Blue Shadow Virus
21 118 Mystery of a Thousand Moons
22 119 Storm over Ryloth
23 120 Innocents of Ryloth
24 121 Liberty on Ryloth
25 201 Holocron Heist
26 202 Cargo of Doom
27 203 Children of the Force
28 217 Bounty Hunters
29 218 The Zillo Beast
30 219 The Zillo Beast Strikes Back
31 204 Senate Spy
32 205 Landing at Point Rain
33 206 Weapons Factory
34 207 Legacy of Terror
35 208 Brain Invaders
36 209 Grievous Intrigue
37 210 The Deserter
38 211 Lightsaber Lost
39 212 The Mandalore Plot
40 213 Voyage of Temptation
41 214 Duchess of Mandalore
42 220 Death Trap
43 221 R2 Come Home
44 222 Lethal Trackdown
45 305 Corruption
46 306 The Academy
47 307 Assassin
48 302 ARC Troopers
49 304 Sphere of Influence
50 308 Evil Plans
51 122 Hostage Crisis
52 309 Hunt for Ziro
53 310 Heroes on Both Side
54 311 Pursuit of Peace
55 215 Senate Murders
56 312 Nightsisters
57 313 Monster
58 314 Witches of the Mist
59 315 Overlords
60 316 Altar of Mortis
61 317 Ghosts of Mortis
62 318 The Citadel
63 319 Counter Attack
64 320 Citadel Rescue
65 321 Padawan Lost
66 322 Wookiee Hunt
67 401 Water War
68 402 Gungan Attack
69 403 Prisoners
70 404 Shadow Warrior
71 405 Mercy Mission
72 406 Nomad Droids
73 407 Darkness on Umbara
74 408 The General
75 409 Plan of Dissent
76 410 Carnage of Krell
77 411 Kidnapped
78 412 Slaves of the Republic
79 413 Escape from Kadavo
80 414 A Friend In Need
81 415 Deception
82 416 Friends and Enemies
83 417 The Box
84 418 Crisis on Naboo
85 419 Massacre
86 420 Bounty
87 421 Brothers
88 422 Revenge
89 502 A War on Two Fronts
90 503 Front Runners
91 504 The Soft War
92 505 Tipping Points
93 506 The Gathering
94 507 A Test of Strength
95 508 Bound for Rescue
96 509 A Necessary Bond
97 510 Secret Weapons
98 511 A Sunny Day in the Void
99 512 Missing in Action
100 513 Point of No Return
101 501 Revival
102 514 Eminence
103 515 Shades of Reason
104 516 The Lawless
105 517 Sabotage
106 518 The Jedi Who Knew Too Much
107 519 To Catch a Jedi
108 520 The Wrong Jedi
109 601 The Unknown
110 602 Conspiracy
111 603 Fugitive
112 604 Orders
113 605 An Old Friend
114 606 The Rise of Clovis
115 607 Crisis at the Heart
116 608 The Disappeared
117 609 The Disappeared: Pt. II
118 610 The Lost One
119 611 Voices
120 612 Destiny
121 613 Sacrifice

Bookmark the permalink.