Star Wars a Star Citizen jsou milovaná vize alternativní minulosti

I přes svou neinventivnost je nová epizoda, kterou jsme s Blowikem hodnotili hned po jejím vydání, skvělá. Proč? Video. A jsou to Hvězdné války. Co platí, to platí.

Že jsou neinventivní? Kopírují samy sebe? Ony ani ty staré epizody ale nepřinesly žádné nové, originální vize. I Star Trek je smysluplnější vizí budoucnosti, i proto je méně pochopen a milován.

Hvězdné války jsou zjednodušeně řečeno dobrá adaptace druhé světové ve vesmíru, klasické rodinné drama plus zlí kouzelníci a dobří rytíři.

Pokud jste nevěděli, kosmické boje ve SW jsou podle leteckých soubojů druhé světové, kokpit Millenium Falcon je z amerického bombardéru, imperiální křižníky jsou letadlové lodi, Impérium je Třetí říše atd. Star Citizen to samé, jen je tam velká inspirace antikou (Římská říše versus barbaři/Vanduulové, Xiani – Čína…).

Představa, že se lidé tak jednoduše plaví na palubě vesmírných lodí na galaktické vzdálenosti, je novodobějším projevem lidského nadšení pro dobrodružství plavby po mořích, objevování kontinentů, exotických zemí, dálných přístavů, námořních a později leteckých bitev. Zemi jsme již obepluli a prozkoumali, teď to chceme ve vesmíru a podobně romanticky. No a? Já to chci taky.

Mávneme nad otázkou umělé gravitace, relativitou času, nad totální nepraktičností převozu soudobého lidského těla (stvořeného pro pobyt na planetě Zemi) vesmírem a vydáváme se na plavbu nekonečnou temnotou do exotických koutů, prožíváme klasické příběhy ze starověkých bájí, kocháme se ne budoucností, nýbrž alternativní minulostí.

Zatímco budoucnost – a pozor, ona to je už přítomnost – je o vesmírném průzkumu bez potřeby lidského těla na palubě, o boji na vzdálenosti stovek a tisíců kilometrů, o genetice.

Tak jako existují špičkoví vědci, kteří věří na boha, i špičkově racionální lidé mohou milovat naivní Star Wars. Život je o zábavě. A Star Wars i Star Citizen mě baví. Domácnost se rozrůstá o další fanovské cetky a ekonomika kvete.

Ještě něco sem chtěl.

Kylo Ren je skutečný hrdina.

Nejen, že ukázal to, co Darth Vader navždy skrýval pod svou maskou – dal nám pocítit svůj mentální stav na temné straně síly. Hrdina je ještě v jednom – udělal konečně to, co každý správný chlap, kdyby se mu dostal světelný meč do ruky – prostě s ním pořádně roztřískal všechno okolo. Jen si to vemte, na sekání mečem do zdi jsme museli čekat od roku 1977! Někteří čekali ještě nenarozeni!

Bookmark the permalink.